Korona sprečila rekonstrukciju stadiona Zvezde i Partizana

Projekti oba kluba su prošli javnu raspravu i ušli u republički budžet bez primedaba, ali je pandemija trenutno stala na put realizaciji i početku radova

Da pandemija korona virusa nije paralisala svet, Partizan i Crvena zvezda bi gotovo sigurno krajem tekuće godine, u slučaju crno-belih već na leto, počeli sa renoviranjem svojih stadiona, ali je sve to sada u magli, jer država Srbija, koja pomaže najvećim klubovima u realizaciji projekata, u ovom trenutku ima prioritete u odbrani nacije od pošasti koja nas je zadesila, te su i novčana sredstva verovatno usmerena ka tome.

Telegraf saznaje da su projekti oba kluba, neposredno pre izbijanja pandemije, prošla javnu raspravu bez primedaba i ušla u republički budžet, te bi, da je sve bilo u redu, kompletna procedura bila okončana od leta i prešlo bi se u realizaciju (kako je ranije i planirano), uz pomoć novčanih sredstava koje bi obezbedila država.

Prethodno je Skupština grada usvojila plan detaljne regulacije, posle čega su klubovi bili u obavezi da izrade projektantska rešanja. U slučaju Partizana, taj posao je obavila kompanija “CEP”, preciznije Centar za planiranje urbanog razvoja, koja je izgradila projekat detaljne regulacije prostora stadiona crno-belih, kao i zemljišta koje okružuje pomenuti objekat.

Inače, radi se o renomiranoj kompaniji u toj oblasti, koja je bila angažovana u Humskoj i pre 15-tak godina u izadi regulacionog plana za novi stadion Partizana, koji, nažalost srpskog sporta, zbog političkog uticaja tadašnjih vlasti, nikada nije ugledao svetlost dana.

Rešenja su potom ponovo išla na usvajanje u Skupštinu grada, te kroz “filter” Komisje za urbanizam, sačinjene od svih javnih preduzeća, gde u javnoj raspravi nije bilo primedaba.

U slučaju Partizana je, pak, ostalo da se reguliše mali deo zemljišta oko stadiona, posle čega bi usledio korak verifikacije u Službenom listu, a potom i početak radova, za koje se procenjivalo da bi trajali oko godinu dana.

Ukupna cena rekonstrukcije stadiona Partizana iznosila bi oko 20.000.000 evra, a ceo projekat će se prostirati na devet hektara površine. Kapacitet se neće menjati i iznosiće 32.000 sedećih mesta.

Uz to, kompletan objekat će biti pokriven do atletske staze i krovna konstrukcija će biti i najskuplji deo rekonstrukcije (19.500 kvadrata), dok će reflektori biti postavljeni u
unutrašnjem prstenu...

Zvezdin projekat od 200 miliona evra

Što se tiče Crvene zvezde, generalni direktor kluba Zvezdan Terzić pričao je u više navrata na temu novog stadiona Zvezde. Pre godinu dana je najavio da ima podršku predsednika Vučića, i da mu je on rekao da nije probem i da država izdvoji 100 miliona evra za novi stadion u Ljutice Bogdana 1a.

Nove informacije, Terzić je otkrio na kraju 2019. godine, kada je istkakao da je klub ušao u projekat za pripremu i organizaciju oko izgranje novog stadiona.

Jedan od idejnih projekata za novu Marakanu, napomena, ovo nije izgled usvojenog projekta, već samo jedna od ideja; Foto arhiva: FK Crvena zvezda

Novi stadion Zvezde trebalo bi da košta oko 200 miliona evra, imao bi kapacitet od 42.000 mesta, deo bi finansirala država, a jedan deo je trebalo da bude pokriven od ulaganja investitora.

Već mesecima pripremamo dokumentaciju, okupili smo radnu grupu. Za dve godine se nadam da će početi svečana izgradnja, trebalo bi da košta oko 200 milona evra i već smo razgovarali sa vrhom države o tome, pa koordinišemo sve. Moramo se prilagoditi gledaocima.

Imamo 16 hektara veoma kvalitetnog zemljišta i tražimo potencijalne investitore za ovaj projekat, a stadion bi trebalo da ima oko 42.000 mesta - rekao je Terzić pre nekoliko meseci.

Ipak, oba projekta bi, kako sada stoje stvari, trebalo da sačekaju neko bolje vreme, pa da ponovo "ugledaju svetlost dana" i da počne njihova realizacija. Nema sumnje da će epidemija korona virusa uticati značajno na privredu u čitavom svetu, a samim tim i u Srbiji i državnoj kasi.

Sportski klubovi će biti pogođeni svuda u svetu, a naročito je u Srbiji to slučaj sa večitim rivalima, koji su već smanjili plate svojim igračima, pa nema sumnje da će i projekti koji nisu hitni, kao što je rekonstrukcija stadiona, morati da sačekaju da se prvo saniraju osnovne stvari i da se "preživi" krizni period.

Telegraf.rs