ŠOKANTAN PREOKRET! OFK Beograd slavio protiv Partizana

Nema ni pobede za Partizan protiv OFK Beograda, koji je na stadionu "Kraljevića" u Zaječaru šokirao crno-bele u smiraju i zagorča im pripremu za predstojeći večiti derbi - 3:2.

Poveo je tim iz Humske golom Aleksandra Filipovića, izjednačio je Samjel Ovusu, a do poluvremena gosti su ponovio stekli prednost preko Ibrahima Zubairua.

U nastavku crno-beli su imali bolje prilike, ali su sve protraćili prvo golom Paločevića iz jedanaesterca, koji je skrivio Jurčević. potom i potpunim preokretom preko Stoiljkovića, takođe posle očajnog postavljanja levog beka Partizana.

Bez klasičnog napadača, sa improvizacijom u liku Alda Kalulua, nalik onoj protiv Lugana i Genta, ali i sa igračem manje u polju, jer to što je prikazao Jung-Dun Goh (donekle i Jurčević) u prvih 45 minuta ne može se okarakterisati kao ozbiljan fudbal, Partizan je nekako izašao rezultatski na kraj sa OFK Beogradom, a i igrački je bio bolji taman za taj jedan gol.

Zapravo, prvi deo igre se može podeliti u dve etape, prvu do 25. minuta u kojima su timovi igrali otvorenog garda, bez mnogo kalkulacija, napadački, ali i sa većim brojem grešaka. I drugih 20-tak minuta u kojima su i Stanojevićev i Krunićev tim (danas Iveljin zbog kazne trenera) bili oprezniji, smisleniji, ali sa nešto većim posedom gostiju i većim brojem opasnih situacija pred golom Balše Popovića.

Rekosmo već da su ekipe u toj prvoj fazi bile rastrčane, raspucane i motivisane da što pre dođu do gola koji bi im olakšao posao i mogli su i jedni i drugi do cilja samo da je bilo malo više koncentracije u završnici. Prvi su zapretili "romantičari" preko Vukičevića čiji udarac glavom, posle centaršuta iz kornera je završio iznad prečke, a minut kasnije je Natho spojio sa golom Zubairua, koji je osujećen u poslednejm momentu da bi odbijenu loptu, umesto da gađa uglove, Kalulu ispalio na tribine.

U prvom sledećem napadu OFK Beograd je kapitulirao, krajnje naivno. Bio je to 15. minut, Partizan je izveo aut preko Aleksandra Filipovića, potom su kombinovali Zahid i Zubairu, ali niko od domaćina nije obratio pažnju na desnog beka crno-belih koji se, umesto na poziciju u odbrani, ubacio u kazneni prostor. Zubairu je oštro centrirao, Filipović ostao sam i pogodio dalji ugao - 0:1.

Kako su postigli jeftin gol, crno-beli su ga tako jeftino i primili. U 18. minutu, posle pasa iz sredine terena, Sajmuel Ovusu se našao licem u lice sa Jurčevićem, koji je očajno reagovao, ostavio mnogo prostora igraču domaćina, pustio ga bez reakcije da uđe u sredinu i šutira gotovo neometan u dalji ugao pored nemoćnog Jovanovića - 1:1.

Dva brza gola su donekle "smirila" dešavanja na terenu, odnosno donela dozu opreza timovima, s tim da su crno-beli u minutima koji su usledili imali više povoljnih situacija pred golom "romantičara". Prvo preko Kalulua, koga je uposlio Ilić, ali je Francuz dao nešto duži for i priliku Popoviću i odbrani da se spase. Potom i posle akcije koja je potrajala nešto duže, a okončana je centaršutem Goha i povlačenjem Kalulua s leđa, usled čega je i lopta otišla ptreko prečke. Gosti su tražili jedanaesterac, ali Novak Simović u VAR sobi i glavni sudija Stefanović nisu reagovali.

U poslednjih desetak minuta prvog dela Partizan je uspeo da postigne još jedan gol, a OFK Beograd da promaši priliku, odnosno udarac Ovusua je osujetio golman Jovanović.

U tom 40. minutu, 36-ogodišnji Bibars Natho je još jednom pokazao da je i "pešice" bolji od većine igrača ovog tima Partizana, pošto je "iz kolena", posle pasa Zahida, spojio sa golom Ibrahima Zubairua, koji je pobegao Ananu i pogodio dalji ugao - 1:2.

A, pomenutoj prilici OFK Beograda, pored "izvođača radova" Ovusa značajno je doprineo i Goh, koji je posmatrao igrača iz Gane kako upućuje udarac, bez reakcije. Na njegovu sreću, Jovanović je bio koncentrisan, ali je dobio verbalni prekor kapitena.

Šta je i sam Stanojević mislio o igri i zalaganju Kotrejca najbolje svedoči i činjenica da je u poluvremenu ostao u svlačionici, jer činio je više štete nego koristi, a zamenio ga je Kervin Arijaga, usled čega je vezni red dobio nešto drugačiji raspored.

Trebalo je nekoliko minuta crno-belima da se "pohvataju" sa drugačijim ulogama, a onda su u dva minuta promašili dva zicera. Svemu je prethodila dvostruka izmena Stanojevića, prilikom koje je na teren poslao Trifunovića i Đorđa Jovanovića, a pomenuti napadač je u prvom kontaktu sa loptom, na pas Natha, imao priliku da se upiše u strelce i verovatno reši meč. Slabo je šutirao, baš kao i Zahid u narednom napadu, takođe posle akcije sa Nathom, koji mu je odvukao čuvara, ali je Norvežanin šutirao preko prečke.

Uzvratio je OFK Beograd preko Kneževića, koji je, na psa Mituljikića, iskoristio kiks Mujakića u postavljanju, izbio pred Jovanović, ali je bio previše iskosa, pa udarac nije bio dobar. Imali su "romatičari" u tom periodu veći posed i još jednu dobru šansu preko Stoiljkovića, koga je u poslednjem momentu osujetio Filipović.

Na drugoj strani, ponovo je Natho bio začetnik dva sjajna napada, prvo za Jurčevića i Jovanovića koji ponovo nije pogodio iz dobre situacije, potom i za pomenutog napadača, čiji udarac je ponovo odbranio Popović.

I, kako to obično biva, usledila je kazna i to u smiraju utakmice. OFK Beograd je pritiskao, a potom je u 84. minutu došao centaršut domaćina sa levog boka, lopta je preletela sve na drugu stativu gde je Mituljikić više iz nehata pokušao da je vrati, a Jurčević, onako kako je igrao ceo meč, odreagovao nesmotreno, lopta ga je pogodila u ruku i sudija je pokazao na belu tačku.

Siguran izvođač je bio Paločević, koji je šutirao po sredini gola, ne dajući Jovanoviću nikakvu šansu da po ko zna koji put spase Partizan - 2:2.

Mogao je Partizan ekspresno da vrati prednost u prvom narednom napadu posle primljenog gola, ali je golman Balša Popović odbranio sjajan udarac Arijage i sve posle toga su bili jalovi pokušaji, jer je pobeda prosuta onog momenta kada nisu iskorišćene prilike.

U smiraju oba tima su protraćila po zicer, posle očajnih reakcija u odbrani, da bi u nadoknadi Stoiljković šokirao crno-bele za konačnih - 3:2.